O nas
O fundacji
Fundacja Goldenmark zwraca uwagę najmłodszych na piękno, wartości estetyczne, intelektualne i emocjonalne, których nośnikami są sztuka, literatura oraz wyjątkowe przedmioty. Stawia sobie za cel kształtowanie wrażliwości związanej z obcowaniem z tymi ponadpokoleniowymi wartościami, w kontrze do świata wirtualnego.
O projekcie
Wypłyń z nami w podróż w poszukiwaniu skarbów!
Poszukiwacze Skarbów to projekt edukacyjny, który zabiera dzieci do świata sztuki i literatury. Wspieramy najmłodszych w zdobywaniu wiedzy, pewności siebie i rozwoju kreatywnego myślenia.
Poszukiwacze Skarbów to projekt edukacyjny, który w swym centrum stawia dziecko oraz tematy, które niosą ze sobą niezaprzeczalne wartości dla pokoleń. Mówimy do dzieci i z dziećmi o sztuce, księgach i czytelnictwie. To projekt, który wspiera najmłodszych w kształtowaniu ich kompetencji z obszaru szeroko rozumianej sztuki i literatury.
To warsztaty dla dzieci w wieku 5-7 lat, które – poprzez zabawę, radość i wspólnie spędzony czas -zabiorą uczestników w świat ponadczasowych wartości. Ekspedycja po odkrywanie sztuki oraz podróż po cenne księgi roztoczą przed najmłodszymi barwy i przeżycia, z którymi na co dzień nie mają styczności. Dzieci poznają terminy ze świata sztuki i literatury oraz dzieła i ciekawostki z życia ich twórców – wybitnych polskich malarzy i literatów, a ponieważ najmłodszych cechuje bardzo emocjonalne podejście do poznawania rzeczywistości, to spędzony wspólnie czas będzie dla nich niezwykle inspirujący.
Nasze programy sprzyjają rozwojowi samodzielnego i krytycznego myślenia, otwartości, pojmowaniu wartości w oderwaniu od materialnego wymiaru współczesności.
Warsztaty stanowią wspaniały punkt wyjścia do rozmów z dziećmi na najróżniejsze tematy. Wierzymy, iż z pomocą literatury oraz sztuki jesteśmy w stanie pomóc dzieciom w zrozumieniu otaczającego ich świata, skomplikowanej rzeczywistości, dlatego też tworzymy najmłodszym przestrzeń do wyrażania emocji, wypowiadania się i zadawania pytań. Doceniamy każdą formę zaangażowania, szanujemy dzieci, nie oczekujemy specjalnych talentów, nie zmuszamy do współdziałania. Zależy nam na wypracowaniu w dzieciach pewności siebie oraz wspieraniu ich w samodzielności, poszukiwaniach i podjętych wyzwaniach.
Forma przekazu treści została przygotowana tak atrakcyjnie, że celnie dociera do swego małego odbiorcy. Materiały pomocnicze i cały zamysł warsztatowy powstały w oparciu o wybrane elementy z podstawy programowej wychowania przedszkolnego i wczesnoszkolnego.
Przyjaciele dzieci w projekcie
Misia to nieustraszona poszukiwaczka przygód. Niestraszne jej dalekie wyprawy. Jest pełna energii, lubi być w ruchu i bawić się.
Lisek jest ciekawski, kocha odkrywać świat i uczyć się nowych rzeczy. To dlatego często ma przy sobie lupę.
Edukatorki
Marta
Z pasji i wykształcenia antropolog kultury po Uniwersytecie Wrocławskim. Zajmuje mnie człowiek jako twórca szeroko rozumianej kultury. Jako antropolog zarówno do tego, co banalne, jak i fascynujące przykładam jednakową wagę i poszukuję odpowiedzi, które mogą zmienić nasze utrwalone przekonania. Jestem fanką kultury we wszystkich jej przejawach.
Prywatnie i z wyboru mama dwóch cudownych córek, które wypełniają mój czas, myśli i wolne przestrzenie zabierając mnie co dnia w świat swoich spraw.
Ida
Ilustratorka i projektowa “Pani od plastyki”, dumna twórczyni Misi i Liska. Skończyłam Mediację Sztuki na wrocławskiej ASP. Już podczas studiów prowadziłam warsztaty plastyczne dla dzieci i dorosłych. Wspólne tworzenie jest niezwykle inspirujące. Umożliwia nam rozwój wyobraźni i poszerzanie horyzontów poprzez rozmowy z innymi uczestnikami czy burze mózgów. Każde spotkanie jest dla mnie źródłem inspiracji i satysfakcji.
Malując Misię i Liska chciałam, by dzieci mogły się z nimi utożsamiać i wspólnie, śmiało odkrywać świat. Kiedy widzę entuzjazm z jakim spotykają się Poszukiwacze, głowa pęka mi od pomysłów, a ołówek sam pcha się w dłoń.